Cumartesi İzinden Sayılırmı

0 7

Yıllık izin alınırken akla gelen ilk soru cumartesi yıllık izinden düşer mi? Olmaktadır. Pek çoğumuz bununla ilgili eksik bilgiye sahip, ya da bu konuyla ilgili görüş belirtememekte. Oysaki bu sorunun kanunda maddesi açık ve nettir.

Cumartesi yıllık izinden düşer mi? Sorusuna 4857 sayılı İş Kanunu’nun 53’üncü maddesine göre, iş yerinde en az bir yıl boyunca çalışmış olan işçilere yıllık ücretli izin verilmesi gereklidir. Bu bir anayasal haktır ve vazgeçilemez. Alınan izin döneminde ulusal bayramlar, genel tatiller ile hafta tatilleri günleri izinden sayılmayacaktır. Bu da demek oluyor ki; özellikle özel okullar, bankalar gibi hafta sonu çalışmayan kuruluşlar da yıllık izin kullanmak isteyen çalışanların cumartesi gününün yıllık izinden düşülüp düşülmeyeceği tam bir muammadır.

Fakat bu uygulamanın kanunda ki maddesi şöyle göstermektedir ki; hafta tatilinde çalışılmayan Cumartesi günü bir günlük akdi tatildir. Bu nedenledir ki; cumartesi günü yıllık izinden sayılır ve alınan izin süresinden düşer. Özellikle toplu iş sözleşmelerinde aksi belirtilmedik çe cumartesi günü yıllık izne dahil edilir ve yıllık izinden düşülür.

Cumartesi yıllık izinden düşer mi? Sorusu açık ve net olmakla beraber alacağımız yıllık izinlerde cumartesi gününü de hesaplamak ta fayda vardır. En azından tatildeyken ani çağırılmalara karşı önlemimizi önceden almış oluruz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.