İşsizlik Maaşınızı Hesaplayın, Mağdur Olmayın!

0 108

Herhangi bir kurumda kadrolu ya da sözleşmeli olarak çalışan kişilerin işten çıkarıldıkları takdirde en büyük güvenceleri işsizlik maaşı olmaktadır. Peki; işsizlik maaşını almaya kimler hak kazanır ve işsizlik maaşının miktarı ne kadardır?

        İşsizlik maaşı çeşitli sebeplerle kendi istediği dışında işten çıkarılan kişilere 6 ay ile 10 ay arasında değişen süreçlerde belirlenen miktarlarda ödenmektedir. Son 3 yıl süre ile en az 600 iş günü işsizlik sigortası ödeyerek, iş yerinden ayrıldıkları süreç sonrasında 30 iş günü dâhilinde İŞKUR’a başvuran kişiler işsizlik ödeneğinden yararlanmaya başlarlar. İşsizlik ödeneği gündelik olarak, işten ayrılan kişinin son dört aylık prim kazançları esas alınarak hesaplanmaktadır. Dört aylık primler esas alınarak hesaplanan işsizlik maaşının miktarı ne kadardır?  Son dört aylık primler için günlük ortalama kazancın %40’ı alınarak hesaplama yapılır. İşsizlik maaşı son yapılan zamlarda baz alınarak en yüksek 1500TL olarak belirlenmiştir.

İşsizlik maaşının miktarı ne kadardır? Alınan miktar kişinin ayrıldığı iş yerinden almış olduğu özellikle son dört aylık primlerin kazancına göre değişiklik arz etmektedir. İşsizlik maaşı alımlarında dikkat edilmesi gereken bir başka noktada işsiz kalan kişinin herhangi bir kurumda yeniden sigortalı çalışmaya başladığı takdirde ya da yaşlılık maaşı alması durumunda otomatik olarak kesileceğidir. Son yasa ile birlikte kişinin son dört aylık brüt ücreti ne kadar olursa olsun alacağı işsizlik ödeneğinin ilk altı ay için en yüksek tutarı 704TL olarak belirlenmiştir.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.