pasion manlleu travestis en alcoy putas de merida alcala de henares escort pasion gay albacete putas garganta profunda

İşsizlik Ödeneği Ne Kadar Süre Ödeniyor

0 363

Türkiye şartlarında kadrolu ya da sözleşmeli olarak çalıştığı yerden ayrılan işsizlerin, işsizlik maaşından yararlanabilmeleri için belli başlı şartları yerine getirmeleri gerekmektedir. İşsizlik ödeneği ne kadar süre ile ödenmektedir sorusunda önce ödeneğin hizmet sözleşmesinin feshi ve feshedildiği tarih baz alınarak yapıldığını hatırlatmakta yarar olacaktır.

Hizmet sözleşmesi belli bir süre sonunda sona eriyorsa, süre bitiminde işsiz kalan kişi işsizlik maaşı almaya hak kazanır. İşverenin iyi niyet ve ahlâk kurallarını zorlayıcı davranışları varsa ya da işyerinde çalışma sürekli olarak zorlayıcı durumlar nedeniyle kesintiye uğruyorsa çalışan kişi haklı olarak sözleşmesini feshedebilir. Böyle bir durumda da işsiz kalan kişinin işsizlik maaşından yararlanma hakkı vardır.

Peki; işsizlik ödeneği ne kadar süre ile ödenmektedir? Öncelikli olarak işsizlik maaşı, çalışan kişinin son dört aylık primleri dikkate alınarak yatırılmaktadır. En az 600 gün iş günü sigortalı olarak çalışma şartı aranan işsizlik maaşı ödemelerinde; 600 gün iş günü çalışıp adına prim yatırılmış olan işsiz kişiler 6 ay boyunca işsizlik ödeneği almaya hak kazanırlar. 900 iş günü sigortalı olarak çalışıp, primi düzenli şekilde yatmış olanlar 8 ay; 1080 gün sigortalı olarak çalışıp, primleri yatan kişiler ise 10 ay boyunca işsizlik ödeneği almaya hak kazanırlar.

İşsizlik ödeneği ne kadar süre ile ödenmektedir? Sorusunun en doğru cevabı son dört aylık primler ve çalışılan iş günü süresi dikkate alınarak yatırılmaktadır olacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.