Kimler İşsizlik Sigortası Kapsamındadır ?

0 3

Kimler işsizlik sigortası kapsamındadır noktasında ilk söylenmesi gereken: Kanun gereği herhangi bir iş yerinde çalışırken; gerekli sağlık ve yeterlilik şartlarını taşıyor olmasına karşın bir kusuru ya da iş yerine bir zararı olmaksızın kişinin işten çıkarılması, onu işsizlik sigortasından yararlanabilir duruma getirmektedir.

Bir iş yeri ile süreli olarak iş sözleşmesi dâhilinde çalışanlar, işsizlik sigortası primini isteğe bağlı olarak ödeyen sigortalılar, kısmi süreli sözleşme ile çalışıp ay içerisinde çalışma saati süresine göre hesaplanan çalışma gün sayısı 10 günden az olan sigortalılar da işsizlik sigortası kapsamına girmektedirler. Kimler işsizlik sigortası kapsamındadır konusunu detaylı bir şekilde açıklamaya devam edelim. Türkiye’de çalışma vizesi ile sigortalı olarak çalışan yabancılar, 600 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizler, hizmet sözleşmesinin iş yeri tarafından feshedilmesinin ardından son 120 gün içinde prim ödeyerek sürekli çalışmış olanlar da işsizlik sigortası kapsamındadırlar.

Kimler işsizlik sigortası kapsamındadır noktasında öncelikle şunu belirtmekte yarar olacaktır. İşsizlik sigortası kapsamına girebilmek için son 3 yıl içerisinde en az 600 gün süre ile işsizlik sigortası priminizin ödenmiş olması bir de hizmet sözleşmenizin iş yeri tarafından feshedilmesinden sonraki 30 iş günü içerisinde başvuruda bulunmuş olmanız gerekmektedir. Başvurunun gecikmesi, geciken her geçen gün için işsizlik maaşından yararlanamamanıza neden olacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.