Personele Ödenen Prim ve İkramiyeler

0 353

Personele ödenen prim ve ikramiyeler konusunda öncelikle, prim ve ikramiyenin ne olduğuna bakalım;

Prim: İşçilerin iş motivesini artırmak amacı çalışma düzenlemelerine bağlı olarak ödenen para olarak geçmektedir.

İkramiye: İş sözleşmesinde yılda bir veya birkaç kez olmak üzere ödenen paradır.

İkramiye ve prim arasında ki fark ise ikramiye yılda birkaç kez bütün bir yıllık gelir üzerinden ödenen para iken prim iş niteliğini artırmak amaçlı promosyonlardan sayılır.

Personele ödenen prim ve ikramiyeler toplu iş sözleşmelerinde veyahut birebir yapılan sözleşmelerde maddeler halinde belirlenebilmektedir, prim sisteminde işveren işe özendirmek ve işi ödüllendirmek amaçlı sözleşme kapsamı dışında kalsa bile bu parayı ödeyebilir. İkramiye ise sözleşmede var ise bu para belirlenen tarihlerde ödemesi gerekmektedir. Sözleşmede böyle bir madde yoksa işveren kendi isteği doğrultusunda bu ödemeyi yapıyorsa ödeme kesildiğinde işçi hiçbir hak talep edemez. Bu alanda primler çalışma, devamlılık, satış gibi birçok sebepten verilebilmektedir. Örneğin; devamlılık hususunda işverenler yoğun tempolu işlerde işçilerin işe geç gelme ve herhangi bahaneler ile işe gelmeme durumlarını azaltmak amaçlı prim ödemesi yapabilir, İkramiyeler ise bayram, yılbaşı, jübile, mesleki eğitim  vb. ikramiyeler olarak verilebilmektedir.

Personele ödenen prim ve ikramiyeler konusuna ilişkin yönetmelik Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından 8 Kasım 2008 Salı günü resmi gazete yayınlanan yönetmelik kapsamında detaylı bir şekilde yer vermiştir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.