Raporlu İşçiye Ücret Ödenir mi?

0 6

Borçlar kanununda yer alan 328.madde gereğince, uzun müddet hizmet akdini gerçekleştiren işçinin hasatlık veya askerlik dışında bu gibi sebeplere bağlı kusurlar olmaksızın, nispeten kısa bir süreliğine işini ifa edemediği durumlarda, o müddet için ücret isteme hakkının vardır. Bu madde raporlu işçiye ücret ödenebilir mi? sorusuna, ödenebilir cevabını sunmaktadır. Ancak iş kanunun sağlık nedeniyle iş akdinin açıkladığı 25. Madde, işçinin iş sözleşmesinin askıda kalması nedeniyle işe gelemedi süreler için ücret ödenmeyeceğini belirtmektedir.

Hastalık, gebelik ve doğum halleri nedeniyle istirahatlı olma durumunda işe gidemeyen çalışan işçilere ücretin ödenmeyeceği belirtilmektedir. Raporlu işçiye ücret ödenebilir mi sorusu bu durumlarda ele alındığında, işçinin ücret isteme hakkı bulunsa da, işverenin bu süreler için ücret ödeme mecburiyeti bulunmamaktır, denilmektedir. Bunun dışında 5510sayılı SGK uyarınca, hastalık nedeniyle geçici iş göremezlik sorunu yaşayan sigortalının göremezlik sorunundan bir önce yıl boyunca doksan gün, kısa vadeli sigorta primini bildirmiş olması gerekmektedir.

Raporlu işçiye prim ödenir mi? kapsamında ele alınan iş göremezlik durumlarında, iş göremezliğin üçüncü gününden başlanarak, yatarak uygulanılan tedavilerde sigortalı çalışanlara günlük kazancın yarısı, ayakta tedavilerde de günlük kazancın üçte ikisi tutarı sigortalı çalışanlara ödenmektedir. Bunun sonucunda kısa süreli raporlu durumlarda, iş göremezlik ödeneği ödenmemekte ve işveren tarafından ücret ödeme gibi de bir mecburiyeti bulunmamaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.