SGK Borç Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır

0 298

Daha önceki yıllarda e-devlet şifresini kullanarak yapılan SGK Borç Sorgulama işlemleri 15 Aralık 2011 tarihi itibariyle şifresiz hâle getirilmiştir.

SGK Borç Sorgulama işlemini en kolay ve hızlı şekilde sgk.gov.tr adresine girerek; TC Kimlik numaranız ile birlikte nüfusa bağlı olduğunuz ili seçip; doğum yılınız ve kimlik cilt numaranızın girişini yapabilirsiniz. Ardından sistem sizden güvenlik kodunun doğruluğunu isteyecektir. Son yapmanız gereken ise güvenlik kodunun ardından site içinde SGK Borç Sorgulama butonuna basmak ve önceki yıllara ilişkin SGK Borç bilgilerinizin dokümanını almak olacaktır.

Çalışan kişiler bu gelişmiş sistem sayesinde hem iş yeri tarafından primlerinin yatırılıp yatırılmadığını hem de borçlarının bulunup bulunmadığını güvenli bir şekilde öğrenebilirler. SGK ve SSK Borç Sorgulama İşlemleri internet üzerinden çok daha pratik bir hâle getirilmiştir. Devlet bu sistemle ülke genelindeki kamusal hizmetleri daha modern ve daha çağdaş standartlara ulaştırmak için çalışmaktadır.

İnternet üzerinden yaptığının işlemlerde hafta sonu ya da resmi tatil gibi engellere takılmadan nerdeyse 7/24 SGK Borç Sorgulama durumlarınızı kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

Sigortanızın en güncel durumuna dair bilgilere sadece TC Kimlik Numaranız ve site tarafından size verilen güvenlik kodunuz ile bunları doğrulayarak kısa sürede ulaşabilirsiniz. E-devlet şifresinin istendiği durumlarda ise e-devlet şifrenizi tüm PTT Şubelerinden çok küçük bir miktar ücret karşılığında elde edebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.