Sigortalı İstediği Sağlık Kuruluşuna Gidebilecek Mi

0 5

Türkiye’de 1 Ekim 2008 tarihinde yürürlülüğe giren 5510 sayılı kanunla birlikte Türkiye nüfusunun büyük bir kısmı Genel Sağlık Sigortası (GSS )kapsamına alındı. Bu kapsam dışında kalan kesimler ise şu şekilde sıralanabilir. Hükümlü ve Tutuklular, askerlik hizmetini yapmakta olan kişiler (TSK tarafından sağlık hizmeti alırlar), ülkemize turist olarak gelerek kendi ülkesinde sağlık sigortası kapsamında olduğunu belgeleyenler, dış ülkelerde sözleşmeli olarak çalışıp o ülkenin sağlık sigortası kapsamında olanlar,

Türkiye’de 1 yıldan daha az süreli ikamet eden yabancılar, milletvekilleri ve bakmakla yükümlü oldukları aileleri (TBMM bütçesinden sağlık yardımı alırlar).Bu kişiler haricinde ülkenin tamamı Genel Sağlık Sigortası kapsamındadır. Peki, Sigortalı istediği sağlık kuruluşuna gidebilecek mi?

Sosyal güvencesi Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından Genel Sağlık Sigortası olarak sağlanan bir kişinin kendini hasta ve tedaviye ihtiyacı olduğunu hissettiği durumda bu Sigortalı istediği sağlık kuruluşuna gidebilecek mi? diye sorduğunuzda bu sorunun cevabını şu şekilde açıklayabiliriz; sigortalı kişinin SGK ile anlaşması bulunan kamu ve özel sağlık kurumlarına gitme hakkı vardır.

Sigortalı istediği sağlık kuruluşuna gidebilecek mi? Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı’na bağlı tüm kamu sağlık kuruluşları SGK ile sözleşmelidir. Üniversite hastaneleri de kamu kurumu olma sebebiyle SGK ile sözleşmelidir. GSS kapsamında sigortalı kişiler bu sağlık kuruluşlarına istediğiniz zaman gitme hakkına sahiptirler. Özel hastaneler ise SGK ile sözleşme imzalayıp imzalamama konusunda serbesttirler. Bu sözleşmeyi imzalayan özel sağlık kuruluşlarına da dilediğiniz zaman gitme hakkınız vardır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.