Yabancı İşçiler Sigortalı Olur mu ?

0 6

Yabancı işçilik artık vazgeçilmez bir yer teşkil etmektedir. Ülkeler yabancı işçilik konusunda düzenlemeleri yaparak, bu konuda ki önemlerini almışlardır. Yatırım yapan firmalar, artık Türkiye’yi de Pazar olarak seçmişler ve dolayısıyla kendi yetkin elemanlarını çalıştırmak istemektedirler. Yalnız Mevzuatta bu konu ile ilgili açıklar olduğundan çoğu yatırımcının vazgeçmesi kaçınılmaz bir son olarak kalmaktadır. Yabancı uyruklu işçiler ve yatırımcılar birçok sorunla karşılaşması ve yasaların düzenlemelerinde sıkıntılar olması yatırım istihdamını ve yabancı uyruklu işçilerin geri dönüşünü sağlamaktadır. Türkiye de yabancı uyruklu işçilere ve yatırımcılara ait olarak düzenlemeler yapılmıştır. Konu ile ilgili düzenlemede birçok sorun açıklığa kavuşturulmuştur. SGK kapsamında yürütülen yabancı uyruklu işçilere yönelik yaptırımlar bulunmaktadır. Bu alanda yabancı uyruklu kişilerin yabancı işçiler sigortalı olur mu? sorusu akla geliyor.

Yabancı işçiler sigortalı olur mu? ; kısmen evet, yabancı uyruklu kişilerin Türkiye de çalışma izni almış olduktan sonra uyruklarının bulunduğu ülkede sigorta primleri ödemeleri halinde 4/a kapsamında sigortalı olabiliyor. Ülkesinde sigorta primi ödemesinin bulunduğu belgeleri temin edip diğer gerekli evrakları da SGK kurumuna bildirdikleri takdir de bu haktan yararlanabilmektedirler.

Yabancı uyruklu işçiler eğer yaşadıkları ülkede herhangi bir kurumda sigorta alıyorlarsa, ödeme sağlanıyorsa Türkiye deki sigorta ödemeleri yapılmamaktadır. Yabancı işçiler sigortalı olur mu? Sorusunun bütün ayrıntıları SGK’ nın 6458 sayılı Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu kapsamında değerlendirilecektir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.