Yeşil Kart Alma Kriterleri Nelerdir

0 12

Yeşil kart; ailelerin aylık geliri ve bu gelirin aile içindeki dağılım payı ayrıca özel kanunlarla sağlık hizmetlerinden yararlanmaları öngörülen bir kart olarak devlet tarafından çıkarılmıştır. Peki; yeşil kart hangi kriterlere göre verilmektedir? Öncelikle yeşil kart sahibi olmak isteyen kişinin SSK, Bağ-Kur ya da Emekli Sandığı gibi herhangi bir güvencesinin bulunmaması gerekmektedir.

Yeşil kart hangi kriterlere göre verilmektedir? Noktasında esas alınan durumlardan biri de ailenin aylık geliridir. Yeşil Kart sahibi olabilmek için aylık aile içi birey başına düşen gelir miktarının 127TL’den fazla olmaması gerekmektedir. Yeşil Kart sahibi olmak isteyen ve gerekli şartları taşıyan kişiler ilk olarak bağlı bulundukları ilçenin Devlet Hastanesi Yeşil Kart Bürosu’na giderek yeşil kart başvuru formunu eksiksiz bir biçimde doldurmalıdırlar. Ardından bu formu mahalle ya da köy muhtarına onaylatmalıdırlar.  Ardından Nüfus Müdürlüğünden kayıtlarını alarak, Jandarma ya da Emniyet Müdürlüğüne yeşil kart dosyaları ile başvurarak, başvurularını eksiksiz bir biçimde onaylatmalıdırlar.

Yeşil kart hangi kriterlere göre verilmektedir? Sorusunun yanıtını aldıktan sonra kart başvurusu için de istenen evrakları eksizsiz tamamlamanız gerekmektedir. Bu evraklar; muhtardan alınmış nüfus kayıt örneği, 1 adet vesikalık fotoğraf ve yeşil kart talep formu olmaktadır. Gerekli işlemleri de doğru adımlarla tamamladıktan sonra artık yeşil kart sahibi olabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.