Yurtdışı Sağlık Hizmetleri 2020

0 11

Bilindiği üzere her Türk vatandaşı ülke sınırları içerisinde ücretsiz ya da belirli bir katkı payı ödeyerek hizmet alabilmektedir. Bunun için ülkenin her yerine kurulmuş devlet hastaneleri mevcuttur. Fakat asıl mesele, yıllık izinlerini yurt dışında geçirenler veya her hangi bir şekilde yurt dışına seyahat edip orada kalmak zorunda kalan vatandaşlar. Bu gibi durumlarda akla gelen ilk soru; hastalanırsam yurt dışında nasıl tedavi olunur sorusudur.

Devlet memurları kanunun 657 sayılı Tedavi Yardımı Başlıklı 209. maddesinde buna benzer bir açıklama mevcuttur. Madde der ki; Devlet memurları ve herhangi bir sağlık sigortası olmayan eş ve çocukların hastalanmaları halinde evlerinde veya resmi veya özel kurumlarda tedavisi ayakta veya yatarak sağlanır. Ancak tedavi giderleri ve yol masraflarının ödenebilmesi için resmi doktor onayı gerekmektedir.  Yurt dışında nasıl tedavi olunur, sorusuna gelince;  bununla ilgili 27.7.1973 tarihli ve 7/6913 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Devlet Memurlarının Yurt dışında zaruri hallerde tedaviyi gerektiren durumlarda ülkemizde belirtilen fiyat listelerinin dışına çıkılmayacak şekilde; her türlü sağlık gideri masrafları ülke tarafından ödenir. Eğer kişi devlet memuru değilse, yine bağlı bulundukları firmalar tarafından özel sigortaları yurt dışında tedaviyi kapsayacak şekilde yaptırılmalıdır.

Bu tedaviler mahalli mevzuata uygun olarak düzenlenmelidir Yukarıdaki açıklamalar yurt dışında nasıl tedavi olunur sorusuna cevap niteliği taşımaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.